Dardanele Studio Animacji | animowany teledysk - kadr z animowanego teledysku Dire Straits - Money For Nothing
Animowane teledyski – specyficzny rodzaj kreskówki
5 kwietnia 2020

Animowane seriale edukacyjne – rozrywka i edukacja w jednym

Dardanele Studio Animacji | świetny serial edukacyjny - kadr z "Time Squad - Strażnicy czasu"

Świetny serial edukacyjny - kadr z "Time Squad - Strażnicy czasu"

Dardanele Studio Animacji | ponadczasowy animowany serial edukacyjny - kadr z “Było sobie życie”

Ponadczasowy serial edukacyjny –  “Było sobie życie”

Animowane seriale edukacyjne 

Animacje te przekazują elementarną wiedzę w jasny, klarowny i przyjemny sposób, a co najważniejsze – używają obrazu jako głównego środka przekazu.

Przyswajanie wiedzy, szczególnie przez dzieci i młodzież, dzisiaj może odbywać się wieloma kanałami. Coraz częściej źródłem jej pozyskiwania stają się materiały cyfrowe, w tym własnie animowane seriale edukacyjne. Przykład kultowych serii, takich jak „Było sobie życie”, „Byli sobie wynalazcy” czy „Przygody Pytalskich”. Przykłady te pokazują jak duży potencjał, drzemie w tej formie przekazu.

Oferta kanałów dla młodszych widzów jest bardzo rozbudowana, jednak czasem w gąszczu bajek, kreskówek i filmów trudno znaleźć wartościowe seriale edukacyjne.

Stacje telewizyjne takie jak TVP ABC czy CBeebies coraz chętniej wzbogacają swoją formułę programową o wartościowe materiały o charakterze naukowym, przyrodniczym, historycznym.

Przykładem cieszących się dużą popularnością produkcji jest np. „Marta mówi” oraz „Mali Einsteini”. Każdy z emitowanych odcinków przyciąga przed telewizory tłumy fanów, nie tylko tych najmłodszych. W czym tkwi ich fenomen? 

Seriale dla edukacji

Z przyjemnością obserwujemy wzrost zainteresowania serialami animowanymi wśród osób pracujących w szkolnictwie. Taka przystępna, lubiana przez dzieci i młodzież forma nauczania sprawdza się w:

Dardanele Studio Animacji | animowany serial edukacyjny - kadr z “Ciekawski George”

Kadr z “Ciekawski George”

 • edukacji domowej,
 • w nauczaniu przedszkolnym,
 • edukacji szkolnej,
 • korepetycjach,
 • nauce języków obcych.

W Dardanele Studio Animacji wykorzystujemy umiejętności, talent i nowe technologie, po to by tworzyć wartościowe animowane seriale edukacyjne dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych. Przykłady ponadczasowych hitów takich jak “Było sobie życie” oraz pozostałe serie z tego cyklu – „Był sobie człowiek”, „Byli sobie wynalazcy”, „Ciekawski George”, “Strażnicy czasu”, czy nasze rodzime seriale „Zaczarowany ołówek”, “Pomysłowy Dobromir” pokazują, iż taka forma edukacji jest właściwym kierunkiem. Warto podążać tym tropem, tworząc materiały dydaktyczne. 

Dardanele Studio Animacji | świetny serial edukacyjny - kadr z "Time Squad - Strażnicy czasu"

Doskonały serial edukacyjny – „Time Squad – Strażnicy czasu”

Seriale animowane jako pouczająca rozrywka

Przyjemne z pożytecznym — to hasło coraz częściej przyświeca rodzicom. Dla swoich dzieci wybierają wartościowe programy, które bawią i uczą jednocześnie. Wiele z powstających obecnie animowanych seriali edukacyjnych zainteresuje nie tylko maluchy czy nastolatki, ale też starsze pokolenia. 

Traktując edukacyjny serial animowany jako formę rodzinnej rozrywki, można spędzić czas razem, a potem dać się ponieść zagorzałym dyskusjom. 

Do czego potrzebne są seriale edukacyjne?

Dzisiaj już nie opasłe encyklopedie, ale lżejsze w odbiorze materiały cyfrowe są źródłem pozyskiwania wiedzy. 

Animowany serial edukacyjny - kadr z “Marta mówi | Dardanele Studio Animacji ”

Animowany serial edukacyjny – kadr z “Marta mówi”

Niekwestionowanym atutem animowanych seriali edukacyjnych jest:

 • „przemycenie” cennych informacji oraz uniwersalnych wartości (miłość, przyjaźń, szacunek, odwaga),
 • przedstawienie trudnych tematów w zrozumiałej formie,
 • pobudzanie kreatywności i wyobraźni,
 • przyswajanie ogólnej wiedzy o świecie,
 • zachęcanie widzów do naśladowania bohaterskich postaw i wcielania określonych wzorców zachowania w codziennym życiu.

Budowa Układu Słonecznego? Osiągnięcia starożytnych Greków? Skomplikowane procesy zachodzące w przyrodzie i organiźmie człowieka? Czytanie o nich w książkach nie jest nawet w połowie tak atrakcyjne, jak oglądanie seriali animowanych podejmujących taką tematykę. 

Dardanele i animacje

Animowany serial edukacyjny

Kadr z jednego z seriali animowanych zrealizowanych w Dardanele Studio Animacji

Jednym z zakresów usług studia animacji Dardanele jest realizacja animowanych seriali edukacyjnych.
Serie animacji edukacyjnych tworzymy między innymi dla jednego z wiodących na świecie wydawców materiałów edukacyjnych. W planach wydawniczych odnośnie materiałów do nauki języka angielskiego zaplanowano animowaną serię edukacyjną, prezentującą w obrazowy sposób zagadnienia gramatyczne dla młodszych odbiorców.
Naszym zadaniem było

 • opracowanie koncepcji postaci głównych bohaterów, 
 • przygotowanie grafiki,
 • produkcja animacji
 •  oraz finalny montaż filmów.

Przy realizacji animacji istotna jest praca ze scenariuszami do serii edukacyjnych. Ważną kwestią jest przełożenie zakresu materiału do nauki na animowane scenki, które będą w zrozumiały dla ucznia sposób tłumaczyć nowe partie materiału, a jednocześnie przemycą odpowiednią dawkę humoru, sprawiając, że nauka stanie się przyjemnością.
Istotnym aspektem, przemawiającym za realizacją materiałów edukacyjnych w formie seriali animowanych jest sposób odbioru treści – przekazywanych w graficzny sposób.
Połączenie obrazu z dźwiękiem i słowem mówionym – co ma miejsce w animowanych serialach edukacyjnych – jest najefektywniejszym narzędziem komunikacji, zostało to udowodnione naukowo. Obrazy przetwarzane są przez mózg z większą szybkością – tekst przyswajamy linearnie, natomiast dane z obrazów przetwarzane są jednocześnie.