Dardanele Studio Animacji | świetny serial edukacyjny - kadr z "Time Squad - Strażnicy czasu"
Animowane seriale edukacyjne – rozrywka i edukacja w jednym
3 kwietnia 2020
Dardanele-Studio-Animacji_ile-kosztuje-animacja-swinka
Ile kosztuje animacja?
9 kwietnia 2020

Animowane teledyski – specyficzny rodzaj kreskówki

Dardanele Studio Animacji | animowany teledysk - kadr z animowanego teledysku Dire Straits - Money For Nothing

Animowany teledysk Dire Straits - Money For Nothing

Dardanele Studio Animacji | animowany teledysk - kadr z animowanego teledysku Dire Straits - Money For Nothing

Dire Straits – Money For Nothing

Animowane teledyski to harmonijna symbioza obrazu i dźwięku, która może wznieść odbiorcę na zupełnie nowy poziom rozrywki.

Dziś teledyski nie są tworzone wyłącznie jako promocja piosenek. Stają się także specyficzną formą nauki przeznaczoną dla najmłodszych. Animowane teledyski dla dzieci to jedne z najczęściej odsłuchiwanych i oglądanych plików w serwisach muzycznych. Zrzeszają przed ekranami wielomilionową publiczność, zachęcając ją nie tylko do biernej obserwacji, ale też interakcji.
W ten przyjemny sposób mogą oni uczestniczyć w zabawach ruchowych, a nawet uczyć się języków – nic tak nie zapada w pamięć jak rymowane słowa piosenki, utrwalone ciekawym obrazem. W ten sposób forma nauki przez zabawę staje się codziennością, po którą chętnie sięgają rodzice i pedagodzy.

Dardanele Studio Animacji | animowany teledysk - kadr z animowanego teledysku Petera Gabriela pt. Sledgehammer

Peter Gabriel – Sledgehammer

Animowane clipy muzyczne służą do uzupełniania lub utrwalania wiadomości zdobytych na różnych etapach edukacji szkolnej.

Pierwszy animowany teledysk

Animacje do piosenek powstawały już ponad 30 lat temu i były dedykowane dorosłym widzom. Prekursorem takiej formy teledysku był ‌zespół Dire Straits. W 1985 roku wyprodukował clip „Money for nothing”, który niemal natychmiast został okrzyknięty hitem. Pomijając jego wartość muzyczną, stał się inspiracją dla innych artystów. W jego następstwie powstały kolejne produkcje — „Take on me” zespołu AHA czy „Sledgehammer” Petera Gabriela.  

Każdy fan muzyki pop dorastający w latach 90. zna grupę Gorillaz — kreskówkową formację, która od początku swojego istnienia występuje wyłącznie wirtualnie. To ona przetarła szlaki dla animowanych clipów muzycznych w takiej formie, jaką znamy dzisiaj.

Animowane teledyski — czym są?

Dardanele Studio Animacji | animowany teledysk - kadr z animowanego teledysku a-ha - Take on me

A-ha – Take On Me

Animowane teledyski do piosenek to nic innego, jak animacja stworzona do utworu muzycznego, będąca jego wizualizacją.
To trend wciąż żywy i nie tracący na popularności. Choć twórcom pomagają zaawansowane technologie, to jednak wciąż spora część pracy spada na rysowników. Co to oznacza? Wiele godzin spędzonych nad tabletem, w programie graficznym lub po prostu — z ołówkiem dłoni, aby wykreować postaci i scenerie, które oddadzą klimat utworu muzycznego.  

Dzisiaj nie tylko na światowej scenie muzycznej produkuje się animowane teledyski. Również w Polsce taka forma przekazu cieszy się dużym zainteresowaniem. Wykorzystali ją np. Grubson czy Monika Brodka. Domyślamy się, że w ślad za nimi pójdą inni twórcy, którzy będą chcieli zaskakiwać i kreować nowe trendy na rynku krajowym.

Świeże spojrzenie na teledysk

Dardanele Studio Animacji | animowany teledysk - kadr z animowanego teledysku grupy Gorillaz

Gorillaz

Animowane teledyski do utworów muzycznych to jedna z wariacji na temat klasycznych filmów. Wykorzystują ją nie tylko artyści, ale też firmy działające w różnych sektorach biznesu. Taka forma przekazu przyjęła się także w branży edukacji i rozrywki dla najmłodszych. Dlaczego? Ponieważ:

  • jest przyjemna w odbiorze – łączy dźwięk i obraz,
  • zachęca do interakcji – ruchu lub wspólnego śpiewania, recytowania, powtarzania słów,
  • wpisuje się w obecne trendy, a więc wykorzystywanie nowych technologii do zabawy i nauki.

Dzisiaj to dzieci stają się najważniejszymi odbiorcami teledysków. Animowane produkcje powstające w studiu Dardanele służą nie tylko rozrywce, ale też nauce. Są cenionym materiałem w edukacji domowej i szkolnej.