Przekrój potoku - aplikacja na monitor dotykowy. Wystawa w ośrodku edukacyjnym w Gorczańskim Parku Narodowym
Gorczański Park Narodowy – ekspozycja w Ośrodku Edukacyjnym
13 maja 2020

Zabytkowa dzwonnica przy Bazylice w Myszyńcu – wystawa multimedialna

Do przeszłości i z powrotem - aplikacja prezentująca historię Myszyńca i okolic. Wystawa w dzwonnicy w Myszyńcu

Do przeszłości i z powrotem - aplikacja prezentująca historię Myszyńca i okolic. Wystawa w dzwonnicy w Myszyńcu

Prezentacje i aplikacje na monitory dotykowe – wystawa multimedialna

Zakres prac:

  • koncepcja aplikacji
  • scenariusze
  • opracowanie merytoryczne
  • opracowanie ilustracji i animacji
  • udźwiękowienie
  • oprogramowanie

Wystawa

Mieliśmy przyjemność przygotować aplikacje na wystawę muzealną. Powstała ona w zaaranżowanych wnętrzach starej dzwonnicy, znajdującej się przy bazylice w Myszyńcu. Wystawa ukazuje kulturę i dawne rzemiosło kurpiowskie.

Kurpie

Nazwa “Kurpie” wywodzi się od chodaków wyplatanych z łyka, noszonych przez mieszkańców puszczy. Kurpie stanowią jedną z najciekawszych grup etnograficznych w Polsce. Ludzie, którzy przed kilkoma wiekami uciekali przed karzącą ręką prawa, kierowali się na tereny trudno dostępne, bagienne, gęsto zalesione. Tereny te nie tylko chroniły mieszkańców, ale i ograniczały kontakt z innymi grupami.

Tkactwo

Na polskiej wsi tkactwo było zajęciem sezonowym. Z uwagi na znaczne oddalenie od większych ośrodków przemysłowych i handlowych, ludność kurpiowska musiała we własnym zakresie zapewnić sobie przedmioty niezbędne do życia.
Krosna i kołowrotek stanowiły niezbędny element wyposażenia każdego domostwa.

Bartnictwo

Bartnictwo, czyli pozyskiwanie miodu z pszczelich barci, było głównym zajęciem osadników Puszczy Kurpiowskiej. Mawia się nawet, że była to kraina miodem płynąca. Miód był wówczas dobrem trudno dostępnym, zdobycie go wymagało nie lada wprawy i odwagi. Wiązało się z wielotygodniową wyprawą w głąb puszczy i zagrożeniem m.in. ze strony niedźwiedzi. 

Bursztyn

Historia bursztyniarstwa na Kurpiach sięga XVIII wieku. Ze względu na powszechne występowanie bursztynu na Kurpiach, często natrafiano na niego przypadkowo, np. podczas kopania studni czy pracy w polu.
W Małym słowniku odmian bursztynu polskiego autorstwa Adama Chętnika znajdziemy ok. 80 nazw bursztynu.

Strój ludowy

Forma i kolorystyka stroju kurpiowskiego wynikały z bartnicznych tradycji regionu. W strojach mężczyzn dominowały barwy lasu – kolor bury, brunatny, bordowy; sukmany z fałdami na plecach służyły nieraz jako osłona głowy przed użądleniem podczas podbierania miodu. Ubiór kobiecy był bardziej kolorowy – różnobarwne spódnice z przewagą czerwieni, kolorowe lub białe fartuchy, koszule z kolorowymi haftami – a to wszystko ręcznie tkane i szyte.

Puszcza

Kurpiowszczyzna mieści w sobie niezwykłe bogactwo krajobrazów i różnorodność środowisk przyrodniczych. Specyficzne uformowanie terenu oraz występowanie na nim roślinności zarówno stepowej, bagiennej, leśnej, jak i wodnej stwarza warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt. W tutejszych lasach spotkać można m.in. jelenie, łosie, lisy i borsuki.